Zmocnění spoluvlastníků a manželů

Nový občanský zákoník přináší zcela nové ustanovení v § 1185, které výslovně ukládá, aby jak spoluvlastníci jednotky, tak i manželé, kteří mají jednotku ve společném jmění, zmocnili společného zástupce k výkonu jejich práv vůči „osobě odpovědné za správu domu, SVJ“.

Institut „společného zástupce“ je novým institutem a tento společný zástupce zastupuje buď spoluvlastníky, nebo manžele výlučně ve vztahu k „osobě odpovědné za správu domu, SVJ“, nikoliv ve vztahu k jiným osobám (nejde tedy o správce společné věci ve smyslu § 1134 a násl. NOZ v ustanoveních o spoluvlastnictví). Spoluvlastníci jednotky (bez ohledu na jejich počet) nebo manželé mající jednotku ve společném jmění se z hlediska počtu vlastníků jednotek ve společenství považují za jednoho vlastníka (s velikostí hlasu připadajícího na jednotku ve spoluvlastnictví). Z dikce ustanovení se dovozuje, že společný zástupce je zmocněn k zastupování (spoluvlastníků nebo druhého manžela) také při jednání a rozhodování shromáždění. Zmocnění bude uloženo v dokumentech „osoby odpovědné za správu domu, SVJ“.

Spoluvlastníci nebo manželé mají možnost kdykoliv toto zmocnění změnit.

Společný zástupce spoluvlastníků nebo manželů zastupuje spoluvlastníky nebo manžele také na schůzi shromáždění s velikostí hlasu připadajícího na jednotku. Zákon nepředepisuje ověřit podpisy na uvedeném zmocnění.

Platnost zmocnění – zmocnění se vždy vydává na dobu, než bude prokazatelně odvoláno a doručeno zmocnění nového společného zástupce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *